Co to jest filtr oleju i jak go dobierać do swojego pojazdu? O czym szczególnie należy pamiętać?

Samochód jest złożony z wielkiej liczby różnorodnych podzespołów, ich harmonia i zgodna współpraca zapewnia odpowiedni komfort jazdy. Wielu z nas jednak do końca nie zdaje sobie sprawy, że wiele z tych elementów, co jakiś czas należy wymieniać, aby silnik pracował jak trzeba. Jedną z takich części, która nadaje się do rutynowej wymiany jest filtr oleju. Jakie mamy filtry oleju i w jaki sposób wybrać ten najlepszy?

samochód w lesie

Autor: Jody Roberts
Źródło: http://www.flickr.com
Filtracja oleju (http://www.esoil.pl/k,6,molydal) silnikowego jest sprawą kluczową. Jej niekwestionowane znaczenie potwierdzono już na granicy 19 i 20 wieku, gdy zaczynały się rozwijać z rozmachem rozmaite modele silników spalinowych. W ówczesnym czasie pojawiało się w tym czasie potrzeba minimalizowania ilości zanieczyszczeń, które docierają do silnika łącznie z zasysanym powietrzem (sprawdź przykłady). Pojawiła się też sprawa oczyszczania oleju smarującego ze szkodliwych dla silnika substancji. Zadaniem oleju jest utrzymywanie w odpowiednim stanie wybranych elementów silnika. Po przejściu przez odpowiednie układy powinien spływać do miski. Znajdują się wówczas tam zanieczyszczenia zewnętrzne a także stworzone podczas pracy silnika.

W tego typu stanie nie może on normalnie powrócić w obieg, gdyż mogłoby to spowodować powiększenie mechanicznego zużycia w skutek oddziaływania cząstek stałych. To oznacza, że za pompą oleju musi być zainstalowany w pojeździe filtr oleju. Dzięki niemu możliwe jest zatrzymanie zanieczyszczeń o rozmiarze mniejszym niż 15-20 mikrometrów. Najważniejszą rolą, jaką spełnia filtr oleju w aucie, jest wykluczenie stałych cząstek mineralnych a także odmiennych cząstek organicznych, które znajdują się w oleju – http://esoil.pl/k,5,kluber – smarującym. Filtry oleju mogą się różnić, na przykład budową, która będzie wynikać z odmiennej zasady funkcjonowania, a także z różnorodnych materiałów filtracyjnych, które zostały użyte. Filtr oleju musi być dopasowany do danego silnika zgodnie z zaleceniami producenta, bowiem stanowi on o walorach konstrukcji i wykorzystania samochodu . Każdy z producentów filtrów olejowych podaje w swoich katalogach artykułów zastosowanie ich do wybranych typów silników, jak również podaje zamienniki dla filtrów innych wytwórców. Konstrukcyjny dobór filtra do silnika jest zależny od jego założonej trwałości oraz od typu mocy silnika.