Czemu bezpieczeństwo w komunikacji jest tak ważne? Co robić, żebyśmy czuli się bezpieczni jako piesi?

Jedną z najważniejszych dziedzin standardowego funkcjonowania w społeczeństwie jest zaoferowanie na każdym kroku właściwego bezpieczeństwa. Widzimy to na każdym kroku, bo w normalnym, dobrze rozwijającym się społeczeństwie jest to niezbędne, żeby istniał porządek, a obywatele czuli się bezpieczniej.
Już opuszczając dom możemy to zauważyć. Sygnalizacja świetlna oraz tak zwana “zebra” dla pieszych, to elementy, które z jednej strony mają zachować porządek i ład w ruchu pieszych i samochodów, to także jednak zabiegi, jakie sprawiają, że nie może zdarzyć się nic złego. Jeśli więc stosujemy się do takich przepisów, do znaków, to nic się nie powinno stać. Niestety, czasem o tym zapominamy i dochodzi do przykrych sytuacji. Do takich sytuacji dochodzi przede wszystkim na drogach, stąd na przykład bariery drogowe są tak ważne (polecane przedmioty), aby zachować bezpieczeństwo dla pieszych. Kiedyś nie było zbyt wiele takich barier drogowych, dopiero w ostatnim czasie widać, iż jest ich coraz większa ilość i należy się cieszyć z tej zmiany, ponieważ dzięki niej każdy z nas jest w stanie czuć się bezpieczniej.

Czy to piesi, którzy mogą bez kłopotu przechadzać się blisko drogi, lecz także kierowcy, ponieważ chyba nikt z nich nie chciałby mieć na sumieniu czyjegoś życia. Dzięki barierom nawet, gdy przez przypadek zjedziemy z drogi uderzymy w barierki drogowe, nie potrącimy zaś żadnej osoby. To bardzo niezbędne na wielu drogach, szczególnie tych, które prowadzą przez miasta. Polska jest położony w strefie klimatu umiarkowanego, są więc różnorodne pory roku i najprawdziwsze załamania pogody. Z tego również powodu niezwykle istotne dla bezpieczeństwa jest, aby drogi były zawsze czyste, a pojemniki na piasek właściwie przygotowane. To pewność, że w czasie ataku zimy nie musimy się bać, że drogi będą niebezpieczne, a nawet nieprzejezdne – czytaj tutaj.

ulica

Autor: POLBRUK
Źródło: POLBRUK

Przy tym całym bezpieczeństwie niektóre działania wzbudzają dosyć uzasadnione protesty. Nie zawsze dbanie o bezpieczeństwo ma wpływ na poparcie społeczne. Ponieważ jak nikt nie ma przykładowo obiekcji do barierek, tak na pewno fotoradary spotkały się z wielką społeczną nieufnością. Ale to tylko z tego względu, iż czasami stawiane są w miejscach bezpiecznych, bardziej z myślą, aby powodowały kolejne mandaty.