Czym jest liofilizacja? W jaki sposób wygląda taki proces? Jaka żywność często występuje w postaci właśnie takiej?

Już częściej pośród osób, jakie sporo czasu spędzają na treningach mających na celu ukształtowanie swojej sylwetki, mówi się o jedzeniu liofilizowanym. W jaki sposób coś takiego jest produkowane oraz czym jest taka żywność? Dlaczego może być dobrym wyborem dla osób, które sporo ćwiczą?
Taki proces liofilizowania żywności polega na zmrożeniu danego artykułu, a potem odwodnienia go.

Zamrożenia można dokonać na przykład ciekłym azotem, który pozwala otrzymać dość niską temperaturę w bardzo krótkim czasie. Takie zmrożone artykuły umieszcza się następnie w próżni i dopiero później usuwana jest woda. Podczas liofilizacji wykorzystywane są liofilizatory. Gdy mowa o artykułach spożyWCzych, to otrzymuje się artykuł o innym kształcie i rozmiarach, jak również jest on lżejszy niż na początku. Taką technikę rozpoczęto pierwszy raz wykorzystywać przygotowując lżejsze i treściwe racje żywności dla żołnierzy walczących w czasie Drugiej Wojny Światowej.

firm

Autor: Lies Thru a Lens
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo często spotyka się warzywa oraz owoce liofilizowane, które mogą służyć, jako wartościowy posiłek dla tych, którzy trenują owoc liofilizowany. Żywność taka zachowuje wszak pierwotne wartości odżywcze. Nie zauważa się strat w witaminach jak i minerałach. Również ilość białek, węglowodanów jak i tłuszczy zostaje mniej więcej taka jak była. Mniejsza waga tego typu żywności oraz niewielka objętość również nie jest tutaj bez znaczenia.

W konkretnej, racjonowanej ilości pożywienia widzimy dokładnie podaną ilość różnych substancji, co może być dużym ułatwieniem dla osób, jakie jeść muszą dokładnie określone ilości takich produktów . Od czasu do czasu można się posiłkować tego typu produktami bez straty dla formy.