Co to motoryzacja? Jej przeszłość i kilka zazwyczaj niekojarzonych faktów

Czy zastanawialiście się czym taj naprawdę jest motoryzacja? Pierwsza odpowiedź na to pytanie sama przychodzi do głowy – to ogół spraw odnoszących się do zastosowania pojazdów drogowych, jak również poruszających się po szynach. Chociaż niemal każdy zna odpowiedź, mało kto podejrzewa, że losy motoryzacji rozpoczęły się już na długo przed naszą erą. To właśnie wówczas człowiek odkrył koło.

przy samochodzie
Nie przenośmy się jednak w tak dalekie rejony. Najważniejszym punktem w dziejach motoryzacji było zbudowanie pierwszego wehikułu poruszającego się z wykorzystaniem silnika parowego w 1769 r. Osiągał on szybkość 4 km/h. Z tego powodu jak łatwo się domyślić poszedł szybciutko w niepamięć. Następnym decydującym przełomem była budowa tzw. rakiety, to znaczy pierwszej lokomotywy. Dzisiaj rozróżniamy mnóstwo innych odmian paliw. Wspomnieć można choćby silniki na gaz. Ta różnorodność pozwala dopasowanie silnika ze względu na rodzaj eksploatacji auta (sprawdź tutaj). Odrębną decyzję podejmie osoba mieszkająca w mieście, niż na wsi

W Polsce korzenie historii motoryzacji dotyczą czasu sprzed I Wojny Światowej.

Jeżeli sądzisz, że nie odnajdziesz w internecie ciekawych informacji, to przejrzyj (https://motolegend.pl/spodnie-motocyklowe) treści, ponieważ można w nich przeczytać atrakcyjne dane na interesujący Cię temat.

Na dzień przed wybuchem wojny w naszej stolicy jeździło około czterysta samochodów. Między poszczególnymi zaborami można było zauważyć znaczne dysproporcje. Ciekawy jest szczegół, iż początkowo paliwo kupowano w aptekach. W dniu dzisiejszym motoryzacja to niewątpliwie jedna z czołowych gałęzi światowej gospodarki . Oprócz produkcji samochodów ważną rolę odgrywa cała infrastruktura odnosząca się do samochodów oraz zasady poruszania się. To także hobby znacznej liczby osób. Pasjonaci samochodów wyścigowych, tuningu pojazdów, czy chociażby konkretnego modelu często spotykają się na zlotach aby razem wymienić się poglądami, ale także pobawić się w zgranym towarzystwie.

starsze auta

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Pamiętajmy, że ważną grupą omawianego tutaj zagadnienia są motocykle. Motocykliści stanowią wręcz osobną niezwykłą subkulturę. Określa ich charakterystyczny ubiór, który spełniać musi wymogi ochrony ciała. Posiadacze dwóch kółek także dzielą się na kilka grup. Pierwsza to miłośnicy szybkiej jazdy, natomiast druga to harleyowcy. Podsumowując tematyka związana z motoryzacją jest bardzo szerokim zagadnieniem, z którym warto się zapoznać.