Dom to nasza ostoja

W każdym domu powinny znajdować się odpowiednie meble i naczynia, właśnie te, które tworzą z niego… dom. Chociaż to logiczne są tacy, którzy zapominają o tym. Jest to nie do końca nasza wina.

Rodzinny posiłek

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Praca zajmuje nam dużo czasu, inne problemy też nas dosięgają, co najgorsze, nie mamy czasu na nic, tym bardziej, żeby troszczyć się o własny dom (zobacz mocowanie kotwy). A przecież to nasza ostoja, bezpieczna przystań, miejsce, do którego chcemy wracać. Gdziekolwiek jesteśmy, pragniemy zawsze, żeby wrócić tam, gdzie jesteśmy u siebie. Nie bez kozery mówi się, że wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

No dobra, ale co to oznacza, że mieszkamy w domu. No jak, dla zwykłego człowieka to pytanie będzie dość głupie. Przecież każdy wie, że mieszkając gdzieś na stałe i mamy zameldowanie, to mieszkamy w domu. No rzeczywiście, ale jeśli przyjrzymy się temu zagadnieniu z bliska, jeśli odbierzemy to na bardziej głębszym pojmowaniu, zauważymy, że dom jest pewnym stanem umysłu, którego nie idzie zmierzyć materialnie.

Małe bliźniaki

Autor: Poul-Werner Dam
Źródło: http://www.flickr.com

Dom tworzy przede wszystkim rodzina, to osoby bliskie naszemu sercu, to mąż czy żona czekający na nas już od progu, to rozrabiające dzieci, to babcia i dziadek w spokoju siedzący przed telewizorem. Dom to małe szczegóły, które tylko my dostrzegamy – dziura w ścianie, plama na suficie, to krzywa i skrzypiąca podłoga. Dom to niedoskonałości, przecież , gdyby wszystko było doskonałe byłoby dość nudno, nieprawdaż? Dom to uwielbiane przez nas drobne rzeczy.

Mogą być to książki i figurki w pokoju gościnnym, mogą to być foremki do pierników (przykładowo: foremki do ciastek na czy blacha do makowca (np.: forma do wypieku makowca), które nieodparcie kojarzą nam się z naszym dzieciństwem, kiedy czekaliśmy, aż pyszności się w końcu upieką, a zapach roznosił się po całym domu. Teraz z wielką radością i z sentymentem rytuał ten powtarzamy i widzimy, że nasze też to czują – tą radość przeplataną z oczekiwaniem.

Cieszy nas to, bo dom to także małe radości, o które tak ciężko w bezlitosnym, zabieganym świecie, gdzie nie ma czasu na drobne gesty i małe przyjemności, gdzie łatwo jest przepaść jak kamień w wodę… My jesteśmy domem, to nasze wnętrz i obietnica, że choćby świat walił się nam na głowę, będzie wszystko dobrze. Wszystko musi być dobrze, kiedy mamy swój dom.