Elektryczność w obecnych rozwiązaniach komunikacyjnych – transport miejski

Odważnie można powiedzieć, że obecnie prąd jest jednym z najistotniejszych źródeł energii, dzięki któremu zdołamy normalnie funkcjonować co dzień.

Dla większości osób ogromne znaczenie ma trwały dostęp do elektryczności, bowiem na niej opiera się każda instalacja w domu czy też mieszkaniu wyłącznik krańcowy. Nie można ukryć, że podobnie ważne znaczenie energia elektryczna ma dla miast, w których tworzy podstawę działania po zmroku. Zdecydowana większość miast ma sieci komunikacyjne, w jakich wykorzystywane są tramwaje. W tym przypadku stały dostęp do prądu jest konieczny.
odbieraki prądu

Autor: Liebherr
Źródło: Liebherr
Pobieranie prądu z napowietrznej sieci trakcyjnej przez pojazdy szynowe możliwe jest za pomocą wielu elementom, spośród których oczywiście największe znaczenie ma pantograf. Przeważnie odbieraki prądu montowane są na dachu lokomotywy, tramwaju lub innego elektrycznego składu trakcyjnego. Coraz nagminniej natomiast spotyka się instalację boczną, jaka jest dużo mniejsza i zdecydowanie pozwala na większe manewry.

Z konstrukcyjnego puntku widzenia w największym stopniu zasadnicze odbieraki prądu mają kształ dwóch pięcioboków złączonych poprzeczkami. Oczywiście stale są one unowocześniane, a wprowadzane modernizacje pozwalają na lepsze działanie całych sieci komunikacyjnych.

Śmiało można powiedzieć, że wykorzystanie elektryczności w komunikacji miejskiej wyjątkowo dobrze wpłynęło na rozwój mnóstwa układów łącznościowych w polskich miastach.