Jak odbywa się regeneracja głowicy samochodowej? Sprawdź, nim pojedziesz do warsztatu

Jednym z zasadniczych elementów silnika jest jego głowica. Jej najistotniejszą funkcją jest zamykanie komory spalania oraz stanowienie korpusu dla mechanizmów rozrządu.

Poza tym zakładane są w niej wszelakiego rodzaju czujniki oraz przechodzi przez nią szereg kanałów, na przykład chłodniczych. Z tej przyczyny, gdy ulegnie jakiejś usterce, niezbędne jest wykonanie regeneracji głowicy, a jednym z działań jest planowanie głowic Wrocław. Na czym szczegółowo polega regeneracja?

pod maską samochodu

Autor: Yahya S.
Źródło: http://www.flickr.com

Rozpoczyna się od sprawdzenia szczelności płaszcza wodnego, co jest jedną z cięższych uszkodzeń. Jeżeli odkryje się nieszczelności, konieczne jest usunięcie tych mankamentów stosując do tego metodę spawania. Poza spawaniem mogą być potrzebne także inne działania, na przykład wymiana gniazd zaworowych, oczyszczanie głowic lub toczenie bębnów hamulcowych, aby każdy pojedynczy element silnika pracował poprawnie i nie prowadził do następnych, znacznie cięższych do naprawienia awarii. W sytuacji gdy bowiem nie naprawimy pierwszego defekty, może się zdarzyć, iż kłopoty będą się pogłębiać, aż końcowe koszty naprawy głowicy silnika nas przerażą. Zatem, gdy tylko zauważymy, że coś działa nie tak, jak trzeba, od razu powinniśmy zgłosić się do warsztatu samochodowego.

By nareperować uszkodzoną głowicę nie można tak po prostu przystąpić do działania, ponieważ najpierw trzeba rozłączyć wszystkie dochodzące do niej przewody i inne połączenia. Następnie zdejmowana jest pokrywa zaworów. Odkręcane są śruby, a jeśli konieczny jest montaż nowej głowicy, trzeba wyekwipować ją w odpowiednie mechanizmy. Nowa głowica musi zostać przykręcona przy pomocy nowych szpilek głowicy, gdyż poprzednie nie nadają się do dalszego użytku. Śruby ulegają rozciągnięciu, a ich wykorzystanie mogłoby spowodować dużą awarię, o ile w ogóle mogłyby zostać użyte. Po wszystkich pracach regeneracyjnych należy ponadto zalać silnik nowym olejem, a także wymienić stary filtr oleju.

Jeśli opisanymi działaniami zajmie się rzetelny warsztat samochodowy, np. trudniący się planowaniem głowic we Wrocławiu, wszystko będzie przeprowadzone szybko oraz będzie działać, jak trzeba. Na naprawach auta nie można oszczędzać, gdy chcemy nim bezpiecznie jeździć, w przeciwnym razie już pierwsza przejażdżka może się nie skończyć dla nas właściwie.