Jak osłonić rośliny przed chłodem – to proste! Przeczytaj!

Agrowłókniny przygotowywane są z włókien polipropylenowych, posiadają nieregularną strukturę z odciśniętymi rowkami. Dzięki swej chropawej budowie przepuszczają wodę jak też umożliwiają swobodną rotację powietrza. Posiadają również stabilizatory UV. Stosowane są głównie w celach ochronnych dla roślin ale także przyczyniają się do ich szybkości wzrostu.

łąka wykorzysująca agrowłókninę

Autor: Mgzkun
Źródło: http://www.flickr.com
Są przy tym efektywne jak też wygodne w użyciu. Pośród nich wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ze względu na ich sposób stosowania. Możemy je wykorzystywać do okrywania roślin oraz ściółkowania gleby. Nadają się zarówno do stosowania na zewnątrz jak też nie nagrzewanych cieplarni oraz tuneli foliowych.

Agrowłóknina okryciowa. Do okrywania roślinek wykorzystujemy agrowłókniny takie jak te w kolorze białym, jako że jedynie te przepuszczają starczającą ilość światła, natomiast ich lekkość jak domu (strona www) elastyczność nie ingeruje w prawidłowy rozwój roślinek. Okrywając nimi roślinki umożliwiamy im idealne warunki do wegetacji. Mają wtenczas bardziej stabilne warunki cieplne a także wilgotnościowe. Wśród nich wyróżniamy te, które stosujemy zimą jak też wiosną.

Agrowłóknina wiosenna. Do wiosennego okrywania stosujemy zazwyczaj lżejsze agrowłókniny np. strona www. Mają one za zadanie chronić rośliny przed nadmiernym słońcem, gradobiciem, przymrozkami oraz robakami. Przeznaczane są głównie do ochrony wcześnie wysianych warzyw jak też kwieci, kiedy to okoliczności zewnętrzne są jeszcze dla nich niepomyślne. Jednak możemy nimi ochraniać domu (znajdź więcej) później wysiane rośliny ciepłolubne w okresach przymrozków. Możemy ją z sukcesem stosować na sadzonkach, lub na wysianych nasionach owoców.

Zapewnia roślinom idealne warunki do wschodzenia, przyrostu a także rozwoju. Dlatego jest doskonałym sposobem na przyspieszenie i zwiększenie plonów. Do roślinek dobrze reagujących na osłanianie agrowłókniną należą: sałaty, kapusta pekińska, kalarepa, rzodkiewka, marchew, seler, papryka oraz truskawki. Ważne jest aby podczas okrywania warzyw a także owoców, ułożyć ją zgodnie z prognozowanym kierunkiem wiatru. Musimy to zrobić również luźno tak żeby zapewnić w przyszłości swobodny rozrost roślinek. Natomiast ściągnąć możemy ją po ustąpieniu niepożądanych warunków pogodowych oraz po tym jak roślinki uzyskają już właściwą dojrzałość.