Jakimi sposobami najczęściej następuje rozliczenie rozmaitych mediów w naszych mieszkaniach i domach.

Mieszkając w domu czy mieszkaniu ma się do niego podłączone określone media. Na pewno będzie trzeba zapłacić wodę i prąd, bez tych dwóch rzeczy praktycznie się nie da normalnie funkcjonować.

dom drewniany

Autor: Monier
Źródło: Monier
W większości budynków dostępna jest także instalacja gazowa, jeśli będzie ona wykorzystywana, to do zapłacenia będzie jeszcze jeden rachunek. Pomyśleć również należy o grzaniu, w naszym klimacie zimy są na tyle chłodne, że bez niego również się nie obejdzie. Posiadacze prywatnych domów muszą samodzielnie o nie zadbać, przeważnie będzie to instalacja centralnego ogrzewania. Z kolei mieszkańcy budynków wielorodzinnych korzystają z ogólnej instalacji, płacąc albo ryczałtowo zależnie od wielkości mieszkania, albo proporcjonalnie do zużytej energii. W tej drugiej sytuacji we wszystkich mieszkaniach będzie się instalować podzielniki kosztów ogrzewania sprawdź to i w oparciu o nie wyznaczać później wszystkie opłaty.
fototapeta - krajobraz

Autor: Tom Hannigan
Źródło: http://www.flickr.com
Sposoby rozliczania mediów są różne, w zależności od ich dostawcy. Jeszcze do niedawna odczyty robione były co rok lub kilka miesięcy, i w oparciu o poprzedni okres rozliczeniowy płaciło się zaliczkowo na następne. Minusem takiego rozwiązania było to, że należało pilnować samych odczytów, a w razie nieobecności samemu dostarczyć wskazania danego urządzenia.

W ostatnim czasie coraz częściej się montuje wodomierze odczyt radiowy, http://www.bmeters.pl/pl/zdalny_odczyt_wodomierzy/182/ dzięki tej technologii nie będzie konieczności przebywania w domu podczas wizyty pracownika danej firmy. Wystarczy że podejdzie on w pobliże licznika i przy użyciu odpowiedniego odbiornika skontroluje jego stan.