Jeżeli chcesz by twój ogród wyglądał jak najbardziej naturalnie musisz zachować harmonię

Skały pokryte mchem, leżące gdzieniegdzie kamienie, ścieżki z małych otoczaków – to wszystko kojarzy się nam z dziką naturą, pośród jakiej prawdopodobnie wszyscy czują się wolni. Będąc częścią ogrodu są jego specyficznym dopełnieniem, dodają mu naturalnego charakteru.

Przyciągają również uwagę wszystkich którzy się w nim pojawią. Jak w takim razie możemy wykorzystać kamienie w naszym ogrodzie? Możliwości jest kilka.
termos

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Marzeniem mnóstwa ogrodników jest uzyskanie harmonii między zielenią, wodą i kamieniem, z tego powodu dobierając kamień do kompozycji ogrodu trzeba uważać aby nie przyćmiły one piękna pozostałych elementów – kliknij ten link. Na przykład jeżeli dobierzemy otoczaki, dość popularnie występujące w Polsce skały polodowcowe i połączymy je z ostrymi skałami z kamieniołomu otrzymamy przytłaczający efekt chaosu. Również nie winniśmy dobierać zbyt dużej ilości skał o różnym kolorze, gdyż uzyskamy ten sam efekt. Wielkie monolity powinny dominować nad innymi, lecz w żadnym razie przyćmiewać lekkości i naturalnego piękna ogrodu swą ilością.

To warte zapoznania się teksty, więc nie ociągaj się oraz sprawdź je – to pokrewna problematyka, która jest z pewnością warta uwagi.

Zaś otoczaki i żwiry spełniają się dopiero jako większe płaszczyzny, gdyż istotna jest ich ciekawa faktura. Niewielkie kamienie, jak otoczaki, żwiry, grys są dobrym materiałem do pokrywania powierzchni terenu dookoła roślin ogrodowych, jeśli nie chcemy aby kamyczki zmieszały się nam z ziemią możemy najpierw wykorzystać geotkaninę, jaka skutecznie odseparuje dwie różne frakcje, co więcej przepuści wodę. Przy połączeniu tej nawierzchni z roślinami charakterystycznymi dla obszarów preriowych albo wysokogórskich uzyskamy niesamowicie piękne efekty.

Jeśli zaintrygowały Cię opisy zaprezentowane na tej stronie, to zapewne zajmą Cię także dalsze wiadomości (https://hokuspokus24.pl/flower-box), które umieściliśmy w linku poniżej.

Jeśli chodzi o piaskowiec jako stylowy kamień do ogrodu, sprawdza się on zarówno jako dominujący nad resztą monolit jak również niewielki kamień. Piaskowce są typowe dla regionów nadmorskich, dlatego świetnie wpasowują się w ogród pełen potoków, sadzawek oraz wodospadów. Z czasem piaskowce zostaną pokryte przez mech i niewielkie rośliny, co nada unikatowego uroku ogrodowi.

Nikt nie mógłby przeczyć, iż ogród, w którym brakuje kamieni przypomina swym wyglądem działkę, na której uprawia się warzywa. Dopiero gdy połączymy oraz pomieszamy we właściwych proporcjach rośliny, skały oraz wodę otrzymamy obraz prawdziwie dzikiej przyrody we własnym ogrodzie.