Kamienie szlachetne – najpiękniejsze egzemplarze

Pochodzą z wnętrza ziemi, tam pośród law i skał tworzą się najznakomitsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli interesujesz się tym tematem nie zdziwią Cię nasze typy, jednakowoż dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir

Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No bo jakby zdarzyć się inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, który spotykany jest w przyrodzie. To właściwie czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, która potrafi się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie polecamy jednak tych zabaw z diamentem, korzystniej je na przykład oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu oraz berylu. Szmaragdy cenione są od niepamiętnych czasów, nie inaczej jest w dzisiejszych czasach, co warte odnotowania, w okresie średniowiecza ceniono je bardziej niż diamenty. W dzisiejszych czasach, najlepsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty. Najbardziej znany szmaragd? Tutaj nie ma wątpliwości – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego perypetie były dramatyczne, zginął on pod wodami u wybrzeży Florydy, gdy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Odnaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir (strona internetowa tutaj) składa się z tlenku glinu, a jego cudowna, niezwykła niebieska barwa to rezultat działania jonów żelaza lub tytanu. Jest zdolny do ukazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (czyli asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednocześnie dobrze mieć na uwadze, że szafiry są w stanie także mienić się różnymi barwami. Znane są barwy od lekko żółtej po czerwoną czy fioletową. Zdarzają się odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenne uważa się szafiry niebieskie i czarne.

Autor: stephend9

Rubin to rzadka i niezwykle ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Ciekawą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za najbardziej niezwykłe okazy uważa się te zawierające unkluzje („wstawki”) z rutylu. Ten dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch interesujących zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, podobnie jak w sytuacji szafiru, to asteryzm. Kolejnym natomiast jest błysk kociego oka, co znaczy poziomą smugę światła, która porusza się po powierzchni podczas jego obracania. Należy jednocześnie dodać, iż rubiny z kocim okiem należą do rzadkości. Dodatkowe informacje na ten temat doradzi hurtownia jubilerska, odwiedź: www.gemeo.pl.

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną takimi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, trzeba przyznać, że już pierwszy kontakt z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezwykłą pewność, że oto mamy do czynienia z magią.