Na czym polega badanie u kardiologa

Choroby serca i naczyń krwionośnych zabijają w ciągu roku blisko 170 tyś. Polaków. To jedna z kluczowych przyczyn przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Najprostszym sposobem na przeciwdziałanie schorzeniom serca jest regularne badanie się jak też konsultacje z kardiologiem.

Do kardiologa przychodzą osoby z powodu różnych niedomagań i nieprawidłowości. Do najczęstszych można zaliczyć między innymi: powiększone ciśnienie , obniżenie wydolności fizycznej, duszność wysiłkową, poczucie nierównego bicia serca, a również omdlenia. Wizyta taka może się odbyć z inicjatywy samego pacjenta bądź po skierowaniu lekarza internisty, a także każdego innego doktora, który zwrócił uwagę na niepokojące symptomy ze strony układu krążenia.

O co zapyta nas kardiolog w trakcie wizyty? Wizyta u lekarza zaczyna się z momentem wejścia chorego do gabinetu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że już w momencie przekroczenia progu zaczyna się sondowanie. Lekarz (polecany alergolog dla dzieci) zwraca baczność na takie przymioty jak: stan odżywienia (niedowaga, nadwaga), sposób poruszania się (niedowłady, przemieszczanie się przy pomocy laski czy też kul), trudności w oddychaniu (brak tchu, świszczący oddech), kolor skóry twarzy, drżenie dłoni, biologiczny wiek, który dosyć często różni się od metrykalnego wieku pacjenta.

Kobieta u lekarza

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.

Wszystkie te informacje są bardzo ważnym elementem lekarskiego badania oraz stanowią jego pierwszy etap. Drugim będzie rozmowa, która w języku lekarskim nosi miano podmiotowego badania. Wywiad rozpoczyna się od wytłumaczenia przyczyny odwiedzin. Lekarz – podolog Ruda Śląska z wysoką skutecznością – prosi o przedstawienie dolegliwości a także niepokojących oznak.

Potem specjalista zadaje pytania tyczące się trybu życia, stosowanych używek (palenie papierosów, alkohol), wywiad rodzinny, tzn. występowanie w rodzinie (ojciec, matka albo rodzeństwo) chorób układu krążenia, zgonów z przyczyny zawału), pobytów w szpitalu i stosowanych medykamentów. Istotnym fragmentem wywiadu są również pytania dotyczące okoliczności występowania oznak, częstotliwości, czasu trwania oraz nasilenia.

Przyrządem służącym dokładniejszemu badaniu mięśnia sercowego jest tak zwany kardiomonitor.