Na jaki czas i przez jaki organ jest wydawany certyfikat sanitarno-epidemiologiczny?

Czy wiesz, że spółki, które pragną eksportować różne towary do Rosji muszą uzyskać specjalistyczne pozwolenie od organów funkcjonujących na terenie wspomnianego kraju?
Takim aktem jest świadectwo sanitarno-epidemiologiczne znane też jako certyfikat higieniczny.

Przeważnie jest on wystawiany na 5 lat, chociaż w wybranych przypadkach (produkcja eksperymentalna, wprowadzanie nowej technologii) okres taki mógłby zostać skrócony. Certyfikat – ciekawy -> -> http://www.certificator.eu/pl/certifikacja/certyfikat-higieniczny.html – ten tyczy się takich towarów jak dodatki spożywcze, napoje, produkty dla dzieci, wyroby tekstylne, gazety, materiały budowlane, środki czystości czy środki transportu. Zaświadczenie sanitarno-epidemiologiczne może być wystawione na rodzaj produkcji, gotowe produkty lub na zgodność produktu z warunkami technicznymi. Spis produktów jest zdefiniowany w Federalnej Ustawie z dnia 30.03. 1999 roku Nr 52FZ oraz rozszerzona zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia Rosji.
certyfikat higieniczny

Autor: fotolia.pl
Źródło: fotolia.pl
Wybór

Źródło: pixabay.com

Wspomniany certyfikat – post w:-> http://www.certificator.eu/pl/certification-handbook/what-is-gost.html – higieniczny wystawiany jest przez Służbę ds. kontroli w sferze ochrony praw konsumentów i bezpieczeństwa człowieka po dokonaniu badań nad końcowym towarem na podstawie protokołów kontroli oraz ekspertyzy akt przedstawionych przez wytwórcę. Do otrzymania certyfikatu niezbędne jest przedłożenie określonych dokumentów. Ich wykaz różni się nieco w wypadku certyfikacji na kontrakt i na certyfikację seryjną. W obu jednak przypadkach należy przestawić dokumenty potwierdzające jakość wyrobu zgodnie z normami europejskimi.

Może zdawać się, że to do pewnego stopnia udogodnienie, jednak tylko pozornie. Rosyjskie laboratoria muszą zrobić wszystkie konieczne badania, ale ich wyniki mogłyby okazać się inne niż w Europie.