Nowoczesne metody projektowania oświetlenia w naszych domach i mieszkaniach czyli na co zwracać uwagę przy kupnie lamp.

Oświetlenie to jeden z istotniejszych elementów wyposażenia i urządzenia każdego domu i mieszkania, niestety przez wiele osób nieco pomijane. Oczywiście nikt nie będzie rezygnował z samego oświetlenia, bo też i nikt nie zamierza w obecnych czasach siedzieć przy świecach.

Bardziej będzie chodzić o to, że ludzie urządzając mieszkanie nie przywiązują zbyt dużej uwagi do tego, gdzie i w jaki sposób zostaną rozmieszczone lampy w poszczególnych pomieszczeniach, a przy współczesnych akcesoriach elektrycznych możliwości są ogromne.

Podwieszany sufit firmy Knauf

Autor: Knauf
Źródło: www.knauf.pl

Tak naprawdę wcale dużo nie potrzeba, żeby pobawić się światłem w domu, wystarczy przede wszystkim mieć na to ochotę, a oprócz tego pozyskać trochę wiadomości w tym temacie. Z tym nie będzie raczej problemów, bo internet jest pełen najróżniejszych serwisów i poradników, z których można się dowiedzieć o wykorzystywanych obecnie rozwiązaniach i elementach instalacji elektrycznych, takich jak na przykład gniazdko podszafkowe.

Współczesne trendy w oświetleniu bardzo odeszły od modelu z jednym źródłem światła w pomieszczeniu na rzecz paru oddzielnych lampek punktowych rozmieszczonych w określonych miejscach. Dokładnie tak samo będzie wyglądać nowoczesne oświetlenie do łazienki – w tych pomieszczeniach stosuje się dzisiaj przynajmniej dwa źródła oświetlenia, czyli górną lampę przy suficie oraz niedużą lampkę przy lustrze, której rolą jest oświetlać jego okolice. Tak samo sprawa się ma z pozostałymi miejscami, takimi jak kuchnie czy salony – tam również powinno się znaleźć kilka niezależnych źródeł światła.

Bardzo istotnym etapem w czasie projektowania domowej instalacji oświetleniowej jest dobór odpowiednich lamp. Ich propozycja jest bardzo szeroka i każdy bez żadnego problemu powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, warto jednak zwrócić uwagę na wykorzystane w lampach (jeszcze więcej) żarówki. Na przykład nowoczesne kinkiety do przedpokoju (zobacz) często wykorzystują żarówki halogenowe, które nie tylko bardzo ładnie świecą, ale także są dość oszczędne i przyjazne dla środowiska, dzięki czemu warto zastanowić się nad nimi przy zakupie.