Ociosujemy stopy i co z tego? Zrozum sens pracy z metalami!

Każdego dnia rzadko uświadamiamy sobie, jak wiele przedmiotów dookoła nas powstało z tej przyczyny, iż nasza cywilizacja może obrabiać metal. Nawet drewniane meble egzystują w pewnym sensie przez to, że ktoś poprzednio przyrządził jakąś sposobną formę lub narzędzie.

hartowanie indukcyjne

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame

domy

Autor: Ted Eytan
Źródło: http://www.flickr.com
odlewnie aluminium

Autor: jemartin03
Źródło: http://www.flickr.com
Jak zatem powstają owe struktury?
Wszystko naturalnie zależy od tego, z którego metalu czy też stopu metali zostaną stworzone (najlepsze hartowanie indukcyjne). Na przykład odlewy (przejrzyj nasz newsletter żywice epoksydowe) z brązu, inaczej stopu miedzi z Sn, mają użycie przede wszystkim w sztuce. Utworzone tą drogą drobne składniki także sprawdzają się w sektorze przemysłowym, aczkolwiek sporadycznie się je stosuje. Nagminnie używane są natomiast formy z aluminium. Produkuje się je w konstrukcjach piaskowych albo przez odlewanie kokilowe, które jest nieco bardziej zawodne i posiada rolę głównie przy odlewach wielkoseryjnych. Odlewnie aluminium proponują zazwyczaj nie tylko samo odlewanie, lecz i wstępną obróbkę (skuteczne odlewnie aluminium). Tego typu wydziałów jest u nas malutko, ale działają bardzo energicznie.
Odmienną kwestią jest utwardzanie wykonanych wyrobów. Tu zazwyczaj nie chodzi już o same formy, lecz o gotowe produkty, jakie będą pracować w trudnych warunkach, np.

Sprawdź szybko ten świeży tekst – on z pewnością również Cię zainteresuje, gdyż znajdziesz tam podobne informacje na temat prezentowanej tematyki.

w otoczeniu ciernym. Hartowanie polega, ogólnie mówiąc, na nagrzaniu metalu i natychmiastowym oblaniu go cieczą roboczą, tak by maksymalnie obniżyć temperaturę.

Aktualnie często wykorzystuje się tak zwane hartowanie indukcyjne, w jakim do podniesienia temperatury dochodzi wskutek prądu zmiennego, emitującego pole elektromagnetyczne. Zapewnia ono możliwość zahartowania wybranego kawałka wyrobu, co oszczędza czas i kapitał. W ten sposób wzmacnia się przykładowo wszelkie zębatki.