Opieka nad osobami w podeszłym wieku w ich domu

Współczesność często stawia nas dzisiaj w sytuacji, w której stajemy się opiekunami starszej osoby. Związane jest to z coraz większym starzeniem się naszej populacji oraz rosnącym procentem nestorów w społeczeństwie.
Starsza osoba bez wątpienia najlepiej się czuje w znanym sobie środowisku, pośród dawnych rzeczy i nawyków.

propozycje

Autor: C x 2
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo najogromniejszych starań ciężko odtworzyć klimat domu w szPITalnych warunkach lub ośrodkach opiekuńczych. Seniorzy, nawet ci obciążeni wieloma chorobami a także pozbawieni sprawności cielesnej mogą przebywać we własnym domu, pod warunkiem zapewnienia im ciągłej opieki osoby drugiej, dozoru nad ich bezpieczeństwem a także pomocy przy powszednich działaniach domowych a także toalecie. Niezbędne mogą się okazać także przeróbki sprzętów meblowych oraz adaptacja pomieszczeń do zmieniających się wymogów osoby starszej. Niekiedy konieczne stają się wózki inwalidzkie.
Na pewno konieczne jest dużo wytrwałości i zrozumienia. Piecza nad osobą w podeszłym wieku wymaga dostrzeżenia, iż senior wykonuje wszystkie czynności dużo wolnej, gubi się w dotychczas znanych sobie postępowaniach jak też zapomina. Jest to powiązane z toczącym się procesem demencyjnym, który występuje u znacznego odsetka ludzi po 70 roku życia albo też być zmianą fizjologiczną, połączoną z wiekiem oraz zanikami w obszarze OUN. Nie powinno się pospieszać osoby w podeszłym wieku, wymagać od niej realizowania zawiłych poleceń czy denerwować się z powodu następnej zapomnianej kwestii.

Ażeby zapewnić seniorowi maksymalny komfort codziennego funkcjonowania, nieraz konieczne są drobne modyfikacje mieszkania a także jego wyposażenia. W tym celu odwiedzaj sklep z akcesoriami dla osób starszych.