Opis mniej popularnych rodzajów materiałów, wykorzystywanych w rozmaitych gałęziach przemysłu.

W najróżniejszych urządzeniach przemysłowych stosuje się sporo materiałów i surowców, które nie są popularne w domowych zastosowaniach.

Jednak przemysł bardzo intensywnie z nich korzysta, ponieważ wymaga niezawodnych, sprawdzonych rozwiązań. Na przykład do licznych układów hamulcowych wykorzystywane są bardzo wytrzymałe i trwałe taśmy tkane , które dają duży poziom niezawodności w urządzeniach, w jakich się je stosuje. Tego typu taśmy wykorzystuje się głównie w bębnowych hamulcach, gdzie kwestia skuteczności jest jednym z najważniejszych priorytetów. Do ich produkcji wykorzystuje się najwyższej jakości przędze, a same produkty spełniają wysokie normy jakości. Dzięki temu można ich używać nawet w takich zastosowaniach jak szyby górnicze, gdzie nie będzie miejsca na żadne połowiczne rozwiązania.
deformacje

Autor: Mike Beauregard
Źródło: http://www.flickr.com

izolacja

Autor: Portal Jak-Budowac.pl
Źródło: http://www.flickr.com
W dużej ilości przemysłowych zastosowań wykorzystywane są także różnego rodzaju płyty. Dość popularne są na przykład płyty gambit do uszczelnień, posiadające wysoką jakość wykonania i parametry jakie pozwalają na pracę w bardzo różnych warunkach. Tego typu płyty polipropylenowe – przejdź: przejdź – robi się z mieszanin rozmaitych włókien, kauczuków i innych spoiw, przez co można ich parametry dostosować do potrzeb. Dużym zainteresowaniem wśród projektantów cieszą się także płyty tekstolitowe .

Tekstolit jest uznawany za jeden z podstawowych materiałów konstrukcyjnych, od wielu lat ceniony za swoje parametry. Charakteryzuje się on bowiem możliwością pracy pod dużymi obciążeniami, a jednocześnie łatwo się go obrania.