Opis podstawowych rodzajów dywaników, które można używać w w swoim aucie.

Wielu kierowców ma problem, czy zakupić do swojego samochodu dywaniki gumowe czy welurowe. Oba te rodzaje mają swoje zalety i wady, i przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z nimi, żeby później nie narzekać na zakup.

samochód-obrazek

Autor: iStock
Źródło: iStock

W dużej mierze wybór dywaników będzie uzależniony od pory roku. Latem z pewnością praktyczniejsze i przede wszystkim bardziej eleganckie będą wersje zrobione z weluru, jakie można w wielu przypadkach dostosować kolorem do tapicerki auta. Z kolei zimą dużo bardziej będą się sprawdzać dywaniki gumowe volvo (dywanik gumowy volvo). Dzięki temu, że nie przepuszczają one wody, to bardzo dobrze będą chronić podłogę auta przed zmoczeniem, które w środku zimy jest trudne do usunięcia. Są kierowcy, którzy wymieniają dywaniki podobnie jak opony, to znaczy na okres wiosny i lata zakładają welurowe, za to w zimie na podłodze ich samochodu będą leżeć dywaniki gumowe mazda – dywaniki z gumy mazda. Rozwiązanie tego typu jest z różnego powodu bardzo praktyczne, jednak ma jedną zasadniczą wadę, to znaczy będzie wymagać zakupu dwóch zestawów i konieczności przechowywania gdzieś nie używanego.

Jeśli już się ktoś zdecyduje na dany rodzaj dywaników, to kolejną rzeczą zostanie ich odpowiednie dobranie do własnego auta. Tu są dwie możliwości. Albo można będzie kupić dywaniki oryginalne, przeznaczone do konkretnej marki (dywanik gumowy citroen), lub też uniwersalne. Jeżeli będzie chodzić o pierwsze wspomniane rozwiązanie, to jego dużym plusem jest to, że dywaniki idealnie będą dopasowane do danego wnętrza i nie trzeba nic dopasowywać czy docinać.

Trzeba się jednak będzie liczyć z tym, że tego typu oryginalne dywaniki gumowe citroen będą kosztowały znacznie więcej, niż modele uniwersalne. Jeżeli będzie o nie chodzić, to najczęściej są oferowane w paru standardowych rozmiarach, dzięki czemu będzie można dopasować je do własnego auta. Czasami będzie niezbędna niewielka korekta rozmiaru, niektóre modele dywaników mają na przykład możliwość przycięcia według wskazanych linii. Lepsze firmy produkujące dywaniki podają informacje, do jakich modeli i marek samochodów będzie pasował konkretny produkt, przez co łatwiej jest kupować.