Prowadząc własną firmę, musisz wiedzieć, jak postępować w konkretnych wypadkach

Liczna grupa osób decyduje się uruchomić swoją firmę, bowiem nie mają ochoty pracować na czyjś zysk. Nieważne, czy rozchodzi się o działalność jednoosobową czy firmę zatrudniającą pracowników, przedsiębiorca bywa obligowany do przestrzegania określonych przepisów. Dobrze jest je przyswoić, by wiedzieć, jak postępować w określonych wypadkach.

Czy będziesz wiedział, jak otworzyć działalność gospodarczą – (więcej o autorze)?

Własna firma okazuje się życzeniem wielu osób, mimo wszystko nie każdy potrafi ją otworzyć. Wymyślenie dobrego planu nie jest wystarczające, należy jeszcze zapoznać się z aktualnymi przepisami i działać według ich ustaleń. Założenie własnej firmy to dużo formalności, między innymi koncesje, rejestry, deklaracje tyczące sposobu opodatkowania, jak również rejestracja firmy w wielu urzędach oraz instytucjach. Nie wolno niczego zaniedbać, bowiem może skutkować to nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mam już firmę, co teraz?

dokumenty

Autor: Epicantus
Źródło: http://www.flickr.com

Z chwilą, kiedy otworzy się własną działalność gospodarczą, należy wybrać właściwą formę opodatkowania przychodów. Z myślą o podatnikach zaplanowano wiele różnorakich deklaracji, przy pomocy których określają oni wysokość własnych dochodów. Deklaracja vat 7 (serdecznie zapraszam) jest przeznaczona dla podatku od towarów oraz usług. Deklarując sposób rozliczania podatków trzeba wskazać, czy chce rozliczać się w trybie miesięcznym czy kwartalnym. Trzeba zaznaczyć, że dokonując dobrego wyboru w sprawie modelu rozliczania, można dużo zaoszczędzić.

Kiedy musi się zwolnić zatrudnioną osobę

Mogą zdarzyć się sytuacje, gdy umowa o pracę musi zostać rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Skrócenie okresu wypowiedzenia (dowiedz się więcej tutaj) może nastąpić jednostronnie na wnioskowanie pracodawcy lub za porozumieniem stron. Do pierwszej sytuacji dochodzi jedynie wtenczas, jeśli okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, wówczas okres ten może zostać skrócony do jednego miesiąca, a pracownikowi należy się odszkodowanie. W przypadku wystąpienia porozumienia stron tyczącego się skróconego okresu wypowiedzenia osoba zwalniana nie otrzymuje za skrócony okres żadnego odszkodowania. Okres ten nie zostaje również zaliczany do stażu zatrudnienia.