Przed zakupem ogumienia zimowych, należy przeanalizować jakie wybrać najlepsze do określonego typu samochodu.

Opony to wyłączny obszar pojazdu łączącego go z nawierzchnią drogi. To od ich kondycji zależy gwarancja ochrony podróżnych. Dlatego zasadnicze jest, aby nie zapominać o sezonowej wymianie opon, kontrolowaniu wysokości bieżnika a także o regularnym pilnowaniu poziomu ciśnienia w oponach.

kliknij i sprawdź

Autor: mjtmail (tiggy)
Źródło: http://www.flickr.com
Powinniśmy przestrzegać zaleceń producenta odnoszących się do należytego poziomu ciśnienia w kołach. Właściwe ustawienie sprężonego powietrza wpływa w dużej mierze na przyleganie auta oraz długość drogi hamowania. Nieodpowiednio napompowane ogumienie to także wyższe wydatki zużycia paliwa pojazdu. Pojazd jadący na oponach o zbyt niskim ciśnieniu powoduje skrócenie jej żywotności.

Przez co najmniej dwa sezony w Polsce zazwyczaj panują niewysokie temperatury . Zestaw opon zimowych jest na ten okres konieczny. Opony zimowe, wytworzone są ze specjalnej mieszanki gum. Te niezwykłe cechy w połączeniu ze specjalnym wyżłobieniem bieżnika powodują, że samochód dobrze przylega do drogi. Zimą kiedy popada śnieg i na drodze robi się ślisko, kierowcy powinni w pierwszym rzędzie z rozwagą jeździć a ponadto mieć założone zimowe ogumienie, które zagwarantuje każdemu prowadzącemu pojazd bezpieczniejszą jazdę. Oferta opony zimowe Dębica jest wyjątkowo szeroka, obejmuje m.in. opony zimowe przystosowane specjalnie na krajowe trasy – jak Dębica Frigo.

Samochód, wymiana opon

Autor: iStock
Źródło: iStock
Aby klima funkcjonowała należycie zwłaszcza w trakcie największego ciepła warto troszczyć się o nią i przeprowadzać podstawowe przeglądy. Przejrzenie klimy, najbezpieczniej robić jeden raz w roku, najrzadziej co drugi rok. Czynności kontrolne można wykonać samodzielnie. Po pierwsze wyjąć i przedmuchać, najlepiej sprężonym powietrzem – filtr. Sami możemy również określić skuteczność wentylacji mierząc temperaturę powietrza wydobywającego się z centralnego nawiewu (szczegóły propozycji). Sprawny układ wysterowany na najwyższe chłodzenie powinien bez problemu obniżyć się poniżej 7-8 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 10 kresek świadczy o tym, że układ wymaga naprawy i trzeba pofatygować się do warsztatu.