Przyglądamy się polskim drogom

Tak naprawdę większość dróg w naszym kraju to drogi utwardzone. Jakie produkty są stosowane do ich realizacji? Co ma wpływ na poziom bezpieczeństwa na trasie?

Z komfortem jazdy,

asfalt

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

a jednocześnie poczuciem bezpieczeństwa na drogach zdecydowanie jest tak, że potężne znaczenie ma tu bez najmniejszej wątpliwości jakość dróg, a właściwie stan ich nawierzchni. Do powstania nawierzchni dróg od lat wykorzystuje się asfalt drogowy. Stosowany obecnie asfalt drogowy jest opcją, który powstaje w procesie destylacji ropy naftowej, sprawdź: . Zatrzymanie takich dróg wymaga między innymi naprawy powstałych uszkodzeń. Materiałem jaki jest wykorzystywany do tych prac jest masa asfaltowa. Wykorzystywana masa asfaltowa ma płynną konsystencję, obecnie wytwarza się ją nie tylko na podstawie rozpuszczalników, ale wody.

Jeśli chcesz poznać dane na przedstawiany wątek, to odsyłam do linka (http://ford.auto.pl/filtr-oleju-125-14-16v-ford-p-439.html) w którym znajdziesz mnóstwo ciekawych informacji, które dokładnie omawiają zagadnienie.

Najczęściej nowoczesne nawierzchnie dróg są realizowane z zastosowaniem niezwykle dobrej klasy asfaltu gumowego –

droga asfaltowa

Źródło: pixabay.com

. Jest to mieszanka miału gumowego, który uzyskuje się mieląc zużyte opony. Do tego miału jest kolejno dodawany stosowany od kulkudziesięciulat normalny asfalt. Nawierzchnia wykonana z asfaltu gumowego skraca drogę hamowania, co oznacza, że jej przyczepność jest o wiele lepsza. Dzięki temu jest w stanie powiększyć się bezpieczeństwo ludzi podróżujących po trasach z tego typu powierzchni.Nawierzchnie z asfaltu gumowego mają jeszcze inne zalety. Nie zaszkodzą im obniżone temperatury, a koleiny tworzą się znacznie później niż na powierzchniach pokrytych tradycyjnym asfaltem drogowym.http://www.ambro.pl/ (www.ambro.pl/)Asfalt z elementami gumy umożliwia zagospodarować ogromną ilość zużytych opon. Warto więc powiedzieć, iż przyczynia się on do troski o środowisko naturalne.

Mimo to wybudowanie idealnej drogi jest przedsięwzięciem niezwykle kosztownym. Wymaga bowiem przeprowadzenia nieprawdopodobnie ogrom prac z zastosowaniem dobrych maszyn. Też kosztowne są remonty wyniszczonych dróg. Nic więc skomplikowanego, że te prace przebiegają wolno. Można jednak zważyć, iż już co najmniej od kilku lat budowy i remonty dróg w Polsce nie są już takim problemem jak dawniej. Sytuacja uległa stopniowej poprawie od chwili, gdy Polska została członkiem Unii Europejskiej. Zwiększa się liczba solidnych dróg typu ekspresowego, remontowane są nawierzchnie gminne i powiatowe.