Rozrząd jako jeden z najważniejszych elementów każdego samochodu – co koniecznie należy mieć na względzie?

Dużo osób nie jest w stanie sobie współcześnie wyobrazić codziennego życia bez własnego auta. Zdarza się, że samochód jest potrzebny, żeby szybko dojeżdżać do pracy lub dowozić dzieci do szkoły. Posiadanie pojazdu upraszcza uniezależnienie się od komunikacji publicznej, która niestety w dalszym ciągu nie pracuje idealnie oraz zostawia wiele do życzenia.

Podstawowe znaczenie ma jednak stosowna troska o działanie samochodu.

Nagła usterka może uniemożliwić bezpieczne oraz bezproblemowe korzystanie z auta. Poza technicznymi przeglądami, przede wszystkim trzeba wymieniać najistotniejsze elementy eksploatacyjne auta. Odkładanie takich wymian w czasie może się okazać brzemienne w skutki. Jedną z podstawowych części składowych każdego auta jest naturalnie rozrząd (Zobacz). Co warto o nim wiedzieć? Jak wpływa na funkcjonowanie posiadanego samochodu (zobacz: blokady rozrządu)?

Konieczna jest znajomość dokładnej budowy rozrządu.

bezpieczeństwo rozrządu

Autor: Nikita Novozhilov
Źródło: http://www.flickr.com

Dziś dosyć często stosowanym elementem jest między innymi blokada rozrządu. Blokady i inne części wymienne można bez kłopotu odszukać w Internecie, niekiedy w naprawdę atrakcyjnych cenach. Wybierając blokady należy wziąć pod uwagę model użytkowanego auta. Trzeba pamiętać, że rozrząd przeważnie nie daje jakichkolwiek zauważalnych gołym okiem oznak zużycia. Oznacza to, że jedynym rozwiązaniem jest regularna wymiana. Z tego względu należy zapoznać się przede wszystkim z zaleceniami, jakie daje producent. Wówczas będzie się miało pewność, że auto bez ostrzeżenia nie odmówi posłuszeństwa. Jednym z najistotniejszych elementów rozrządu jest pasek. Jednakże jego wymiana nie jest wystarczająca. Rozrząd bowiem funkcjonuje jak system naczyń powiązanych i duże znaczenie dla jego sprawnego działania mają na przykład rolki napinające czy prowadzące.


Baczną uwagę na rozrząd warto zwrócić gdy nabywa się samochód używany.

szybko poruszający się samochód

Autor: Klaudyna
Źródło: http://www.flickr.com
Profesjonaliści zalecają, żeby w takim przypadku możliwie jak najszybciej przeprowadzić wymianę. Cena wymiany rozrządu jest najczęściej uzależniona przede wszystkim od modelu pojazdu. Wymiana rozrządu w samochodach, jakie mają dość prostą budowę nie jest droga, kosztuje w granicach trzystu złotych. Rzecz jasna, koszty mogą się różnić co zależy od konkretnego mechanika, który będzie wykonywał tę usługę, w związku z tym warto porównać oferty poszczególnych warsztatów.