Dlaczego warto przerobić pojazd z etyliny na propan?

Rozprzestrzenia się w naszym kraju sieć autostrad. Równocześnie też samochód w domu powoli jest oczywistością. Chociaż nie jest u nas podobnie jak za oceanem, gdzie wedle wszystkich doniesień i prasowych samochód ważniejszy jest od mieszkania.

Samochód Volkswagen

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com
Samochód jest tam elementem pop kultury. Jak mówi w swej publikacji o Ameryce korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski, atencja Amerykanów do aut może w Europie Wschodniej dziwować. Nie zmienia to faktu, iż transport drogowy w naszym kraju rośnie w szybkim tempie. Jednocześnie z intensyfikacją motoryzacji wzrasta popyt na paliwo. Dawniej właściciel pojazdu był skazany na ropę naftową. Współcześnie alternatyw jest zdecydowanie więcej. Zacząwszy od systemów na gaz propan (sprawdź – instalacja na gaz propan) a aż do silników hybrydowych. Z rachunkowego punktu widzenia to ostatnie podejście czyli hybryda jest na chwilę obecną nieopłacalne, głównie z racji konstrukcyjnych. Mała jeszcze skuteczność akumulatorów jest niezadowalająca.

Silnik samochodu

Autor: LiteWriting aka Loreen72
Źródło: http://www.flickr.com
Faktyczne więc opcje są takie: zwykłe paliwo, olej napędowy lub gaz propan (poczytaj także). Symulacje wskazują, że samochody ze zbiornikami na gaz są bardziej lukratywne niż na standardowe paliwo. Są one niemal o pięćdziesiąt procent tańsze od etyliny i mają prawie identyczną cenę jak olej klubersynth napędowy. Na przykład wartość wyjazdu na 100 kilometrów równa się od blisko 58 PLN dla benzyny a trzydzieści dziewięć złotych dla ropy, LPG z kolei to cena trzydzieści cztery PLN. Gdy do kalkulacji dołoży się też fakt że instalacje do samochodów na gaz propan są coraz tańsze, wówczas taka zmiana albo też kupno samochodu z przez producenta zainstalowanym zbiornikiem na gaz jest zyskowna. Instalacja samochodowa odróżnia się od innego typu instalacji na ciekły. Jest to układ złożony – ogólnikowo opisując – z mieszalnika i instalacji LPG.

Pierwsza mieszarka instalowana jest pod silnikiem. Kolejny element jest to zbiornik na gaz montowany na miejscu koła (felgi avus) zapasowego. Zależnie od rodzaju motoru i metody dostarczania paliwa możemy wyróżnić 4 najpopularniejsze odmiany instalacji do auta na gaz propan: pierwszytyp to instalacja gazowa z ręczną regulacją instalowana w pojazdach dawnej generacji z podawaniem propanu bez przyśpieszacza. Następna wersja to struktura z elektroniczną regulacją montowany w autach z wtryskiwaniem propanu a także z katalizatorem. Kolejna klasa to wtrysk ciągły gazu w postaci lotnej i w końcu czwarta generacja – naprzemienne zaopatrywanie paliwa używane w silnikach najnowszej generacji. Wartość instalacji na propan w najwyższym stopniu jest uzależniona od rodzaju napędu.