Transport w Europie i na Świecie

Położenie Polski w samym środku Starego Kontynentu nie raz prowokowało wrogie armie, by najechać nasze ziemie. Niestety, czas przeszły bogaty jest w tego typu traumatyczne dla nas wydarzenia, najeżdżano nas ze Wschodu i Zachodu, z Południa i z Północy… Na szczęście dzisiaj żyjemy w dość beztroskich czasach. Co prawda, na Zachodzie bez zmian, lecz na Wschodzie dość niepokojąco, lecz mamy świadomość, że jesteśmy bezpieczniejsi niż dawniej. Co więcej, Polska jako członek wielu organizacji osiąga coraz większy prestiż w Europie. Dzisiaj, nasze położenie to dużo korzyści, bo jesteśmy jakby węzłem komunikacyjnym łączącym różnorodne obszary Europy.

transport morski

Autor: Rennett Stowe
Źródło: http://www.flickr.com
Transport pozwala na współpracę produkcji materialnej. Jest nieocenioną pomocą w każdego rodzaju produkcji na skalą masową. Transport wodny, tak samo jak i lądowy, wykazuje w ostatnim czasie spory wzrost. Jeśli weźmiemy pod uwagę aspekty reprezentatywne transportu (koszty i czas przewozu, podatność transportowa lub średnia odległość przewozu), to powinniśmy przyznać, iż transport morski może poszczycić się jedną z najbardziej korzystnych alternatyw w zakresie przewozu ładunków i pasażerów. Jednocześnie dosyć korzystne cenowo, w porównaniu do innych rodzajów transportu, jest urządzenie dróg wodnych.

ciężarówka w trasie

Autor: roovuu
Źródło: http://www.flickr.com

Transport morski w Polsce od dawien dawna był naszym oknem na świat. Już przecież od XVI wieku port w Gdańsku to miejsce, skąd wywożono polskie surowce do Europy Zachodniej. Po 1918 do Gdańska dołączyła Gdynia rozwijając się bardzo szybko. Po II wojnie światowej pozostałe polskie porty także ruszyły do przodu. Dzisiaj, transport morski (kliknij https://leaderlogistics.pl/transport-miedzynarodowy/morski/) jest nieoceniony, ma spore znaczenie w obsłudze polskiego handlu zagranicznego z państwami z innych kontynentów. Różnorodne rodzaje statków natomiast pozwalają transportować różne artykuły: ciekłe i gazowe, masowe i stałe.

Transport morski spełnia prawie taką samą rolę w przewozach towarów, jak transport lotniczy w międzynarodowych przewozach. To podstawowa gałąź transportu, która obsługuje światową wymianę handlową. Co więcej, dla państw wyspiarskich (Japonia, Wielka Brytania lub Australia), ten transport to sto procent generalnej wymiany handlowej. W tego typu krajach transport morski to coś więcej niż tylko zwykły transport (tutaj dowiesz się więcej: transport i spedycja morska w Polsce). Możemy powiedzieć, iż takie państwa są zależne od tego rodzaju wymiany handlowej. Gdyby bowiem coś się stało na morskich szlakach komunikacyjnych, to wyspiarskie kraje odczułoby to najbardziej dotkliwie. Oczywiście, im większy i bogatszy kraj, tym mniejsze zagrożenie jakimś zakłóceniem wymiany handlowej.