W jaki sposób dostosować tradycyjny samochód osobowy do wyczynowej jazdy

W obecnych czasach bez pojazdu mechanicznego czujemy się jak bez ręki. Tym bardziej niedojrzali mężczyźni, chcący zaimponować swoim sympatiom, w jak najmłodszym wieku zdają egzamin na prawo jazdy oraz zakupują sobie, na zachętę, używany pojazd samochodowy. Kiedy to pierwsze zafascynowanie własnymi czterema kółkami przeminie, wtedy przychodzi pora na realizację własnych pragnień. Auto może stać się amerykańską limuzyną bądź zostać wystylizowane na syrenkę z czasów młodości rodziców. Pasjonaci rajdów postawią raczej na samochody sportowe.

kierownica Audi TT

Autor: amateur photography by michel
Źródło: http://www.flickr.com
Nie każdą osobę stać na kupno nowiuśkiego, sportowego dwuśladu. Z reguły młodzieńcy znają już podstawy mechaniki pojazdowej albo przynajmniej mają kolegę pracującego w tej profesji. W taki sposób, w krótkim czasie, samochód może zacząć wyglądać całkiem inaczej, czyli na sportową modłę. Nadwozie pojazdu musi przejść drobny lifting. Dodane zostaną wydatne spoilery, a boczne, tylne szyby zostaną lekko przyciemnione. To wszystko jednak składa się na tylko czysto wizualny efekt (aktualności). Sportowy pojazd ma nie tylko imponująco prezentować się, ale przede wszystkim sprawnie wchodzić w zakręty i błyskawicznie przyśpieszać.

sportowy samochód

Autor: David Hurt
Źródło: http://www.flickr.com

Auto musi być więc sprzętowo dostosowane do szybkiej jazdy po krętych, a czasem także wyboistych drogach. W czym tkwi sekret sukcesu? Sęk w tym, aby sprężyny zawieszenia w Audi były odpowiednio twarde, a samochód pewnie trzymał się jezdni, nawet w trakcie jazdy po dziurach, w które obfitują nasze polskie drogi. Tak poważne zadanie, jakim bywa wymiana zawieszenia (sprawdź promocje!), warto powierzyć mechanikom w stacji kontroli pojazdów osobowych i ciężarowych.

W omawianym przypadku oczywiście nie należy zakładać w samochodzie części wyjętych z innego pojazdu – sprężyny muszą być nowe i przystosowane tak do jazdy rajdowej, jak i do danego modelu pojazdu samochodowego. Dopiero w tak odremontowany samochód można wskoczyć bez wątpliwości i ruszyć na podbój Europy.

Przepisy bezpieczeństwa obowiązują tak w ruchu drogowym, jak i w czasie rajdów organizowanych w gronie przyjaciół. Szofer jest zobligowany ocenić swoje kompetencje i nie rzucać się na głęboką wodę, aby nie narażać na szwank zdrowia, a nawet życia pilota czy przypadkowych gapiów. Jak widać, przygotowanie samochodu wyścigowego należy potraktować priorytetowo, a właściwe sprężyny zawieszenia z volvo v50 stanowią tylko jeden z tych elementów (doskonały pomysł), które są bezwzględnie potrzebne.