Maszyny potrzebne od zaraz

Wynajem czy leasing? Oto pytanie, które spędza sen z powiek właścicielom firm mającym w planach modernizację przedsiębiorstwa. Na którą propozycję się zdecydować?

Wypożyczalnie maszyn budowlanych są coraz łatwiej dostępne i posiadają coraz bogatszą paletę usług. Plusem tego rozwiązania jest nieduża ilość formalności (zwykle trzeba wykazać tylko dokumenty rejestracyjne firmy) oraz dostępność maszyny – (sisu) po podpisaniu umowy. Umowy mogą być zawierane bez żadnych ograniczeń czasowych, (zależnie od potrzeb), a im jest on dłuższy, tym miesięczny koszt wynajmu jest niższy. Wypożyczalnia ponosi także odpowiedzialność za konserwację i naprawy maszyn, pod warunkiem, że, nie powstały z winy użytkownika – przedsiębiorcy. Ujemną stroną tego rozwiązania jest dostępność maszyn (wypożyczalnia może nie dysponować odpowiednim modelem lub właśnie mogły zostać wypożyczone), jak również stosunkowo wysokie opłaty.

przebudowa budynku

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com

Oferta sprawdzi się w przypadku wzmożonych sezonowych prac w budownictwie i zrealizowania nagłej potrzeby powiększenia parku maszynowego. Jego koszty są porównywalne do kosztów leasingowania maszyn, lecz należy pamiętać, że po wygaśnięciu umowy maszyna (np. koparko ładowarka) wraca na miejsce, a pracodawca mimo poniesionych nakładów nie ma szansy jej wykupu, w związku z tym nie staje się jej posiadaczem.

Alternatywą dla wypożyczenia sprzętu jest leasing.
Dość popularnym przedmiotem umowy leasingowej stały się obecnie maszyny, a wśród nich prym wiodą maszyny budowlane i drogowe (ładowarka teleskopowa), maszyny przenośne – np. młot pneumatyczny, maszyny (zobacz tutaj) do obróbki drewna i metalu czy maszyny poligraficzne.
Leasing maszyn budowlanych, ma wiele wymiernych zalet. W przypadku przyznania kredytu kredytobiorca ma prawo pokryć wartość VAT-u, w leasingu natomiast opłatę uiszcza firma leasingowa. Mocne strony leasingu daje się zaobserwować również, porównując go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest zazwyczaj trwa krócej (zależnie od potrzeb). Oprócz tego w razie wynajmu nie przysługuje nam możliwość wykupu maszyny, za to można to zrobić, gdy bierze się sprzęt w leasing.