Zbliża się czas wypełnienia deklaracji podatkowej, upewnij się, że potrafisz wszystko przygotować

Wraz z rozpoczęciem każdego roku nadchodzi okres, gdy należy rozliczyć się ze skarbówką z dochodów za miniony rok. To szczególnie pracowity czas zarówno dla podatników, jak i zatrudnionych w biurach księgowych i samych Urzędów Skarbowych. Podatnicy wypełniają zeznanie podatkowe, a następnie oczekują na zwrot nadpłaconego podatku albo uiszczają brakujące wartości.

Każdy człowiek musi się rozliczyć z fiskusem

obliczenia podatkowe

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com

Obowiązek regularnego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym tyczy się każdego człowieka, który uzyskuje dochody. Tyczy to zarówno ludzi zatrudnionych na etacie, jak i tych, którzy wypełniają zlecenia o dzieło lub pracują na umowę zlecenie. Podatek uiszczają też wszelkie firmy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od tego, którą grupę się reprezentuje, zależy, który formularz Pit się wypełnia. Osoby zatrudnione według umowy o pracę, o dzieło lub zlecenie przygotowują Pit-37, z kolei właściciele firm Pit-36. Pit 38 przeznaczony jest dla osób, które w ubiegłym roku wykazały zysk wynikły ze sprzedaży papierów wartościowych lub akcji spółki.

Można rozliczyć się własnoręcznie lub z biurem księgowym

Wiele osób decyduje się własnoręcznie przygotować Pit. Można to zrobić na przeznaczonych do tego drukach Pit. Pomocne okazują się specjalne programy wykorzystywane do rozliczania, jakie można wyszukać w internecie lub na płytach dodawanych do gazet. Rozliczenia podatków da się dokonać także za pomocą sieci. Zdarza się jednakże, że ludzie czują się niepewnie w gąszczu wszystkich niezbędnych dokumentów i boją się samodzielnie przygotować deklarację podatkową. W takim wypadku można pójść do biuro księgowe, które odpłatnie podejmie się przygotowania deklaracji. Trzeba tylko donieść wszystkie potrzebne akta oraz sprawdzić, czy napłynęły one ze wszystkich źr https://pitax.pl/pit-38/nie –

podatki

Źródło: flickr.com

Kluczowy jest czas

W przypadku rozliczenia podatkowego wyjątkowo ważny jest czas, bo Urzędy Skarbowe wyznaczają końcowy termin składania deklaracji. Nie jest to trudne, gdyż w tym pracowitym okresie Urzędy Skarbowe pracują dłużej oraz zapewniają dodatkowe okienka dla podatników.

Uwaga! Opracowaliśmy dla Ciebie nowy wpis – a tam interesująca treść (http://pischool.pl/kursy_dla_firm/) na powyższy temat. Zajrzyj koniecznie i życzymy przyjemnej lektury.

Mimo to wiele osób zwleka na ostatnią chwilę oraz miewa problem z czasowym złożeniem zeznania podatkowego.